Prijatelj sa karakteristiÄnim -?¿- me je pitao o tome da li iko, danas, snima filmove kao Tarkovski…
…. teÅ¡ko da neko može da napravi film u duhu Tarkovskoga. Mislim da niko i ne pokuÅ¡ava tako neÅ¡to. Bio je tako specifiÄan, izgradio je neku svoju estetiku koja je neponovljiva i koja je funkcionisala samo kod njega. Ona kuća gori i izgori za 8 minuta (onoliko koliko svetlost putuje sa Sunca do Zemlje) u jednom jedinom kadru a poÄetni kadar u istom filmu traje preko 10 minuta… GorÄakov nosi sveću u Nostalgiji u kadru od 9 minuta…a sve to ne deluje dosadno. Naprotiv, pažnja gledaoca se time povećava. Sjajno je razvio tu opciju „produženog kadra“ kojom se služio, recimo, Kurosava. Minimalizam u svojim filmovima duguje Bresonu, a Žrtva ima neÄeg zajedniÄkog, ne samo zbog snimatelja, mesta radnje i jezika kojim se govori, sa Bergmanom.
Od samog poÄetka Tarkovski je razvio neobjaÅ¡njivu sposobnost snimanja osnovnih prirodnih elemenata – vatre (Ogledalo – i tu izgori jedna kuća -. Žrtvovanje) , vode, (Solaris, Stalker, Nostalgija, Rubljov), vetra, (Ogledalo)…zatim scena levitacije (Solaris, Žrtvovanje, Ogledalo)….bio je majstor tog laganog pomicanja kamere oko i ka predmetu koje time postaje kao živo biće (Žrtvovanje, Nostalgija). Zatim upotrebu usporavanja brzine kamere (scena sa dve žene u Ogledalu)…gradacije osećanja koje dovodi do klimaksa (neÅ¡to kao sekvence i klimaks u arhitekturi)…to je Äitav onaj segment o livenju zvona u Rubljovu – da li će isto zazvoniti, pa onda noÅ¡enje sveće a da se ona ne ugasi u Nostalgiji. Isto tako telekineza u Stalkeru, zastraÅ¡ujuće osećanje prisustva „neÄega“ u Stalkeru…itd..itd..
Sjajan je Tarkovski, stvarno sjajan…moglo bi se o njemu zaista mnogo pisati. Toliko je bio senzitivan da ja koji ne verujem u takve priÄe, verujem u njegovu kada je u seansi prizivanja duhova u Moskvi, prizvao (ili „prizvao“ kako god) Pasternakov duh koji mu je prorekao i pogodio da će snimiti samo sedam, ali zato vrhunskih filmova. Radeći Žrtvovanje snimio je kadar sa sobom kako leži na odru, u prvoj verziji scenarija glavni junak ima kancer…a u njegovim dnevnicima – takozvanom Martirologu, može se proÄitati kako je sanjao san u kojem je video taÄno mesto odakle je njegov kancer krenuo. Ne znajući da je bolestan, snimio je poslednji kadar u Žrtvovanju potpuno identiÄan prvom svom snimljenom kadru u Ivanovom detinjstvu (koji je film priÄa za sebe, zaista neverovatno da se u SSSR-u poÄetkom Å¡ezdesetih snimi takav ratni?¿ film).
Elem, njegov veliki poÅ¡tovalac i prijatelj bio je Aleksandar Sokurov koji ima neÄeg od interesovanja Tarkovskoga u svojim filmovima (Ruska barka je film od devedesetak minuta u jednom jedinom kadru, ali to nije kopiranje Tarkovskoga nego je, viÅ¡e, uspeo tehniÄki uspeh prikazivanja istorije Rusije Å¡etnjom kroz Ermitaž u kontinualnom kadru). Dosta takve atmosfere ima i Teo Angelopulos u svojim filmovima…a ono Å¡to sam primetio je i decentno poÅ¡tovanje Tarkovskoga u ova dva filma Andreja Zvjaginceva – Povratak i Izgnanstvo.
TeÅ¡ko je pisati o njegovim filmovima pored sve njihove slojevitosti…Äak je Žrtva film za koji nisam siguran na koje sve naÄine se može gledati (san?¿ prikaz bolesti duÅ¡e i tela?¿ antiutopija?¿, fantastika?¿, religiozni film?¿) Ovde na ovom sajtu napisao sam tekst o Stalkeru, o jednom mogućem njegovom gledanju koji je analitiÄkiji. Tekst o Žrtvovanju, o danu posle nuklearne kataklizme, umetniÄkoj i ljudskoj odgovornosti, o ljudskoj duÅ¡i….pisan je, viÅ¡e, kao tekst-informacija da bih skrenuo pažnju na to kakvo se sve divno bogatstvo krije u tom i ostalim njegovim filmovima. U ovom danaÅ¡njem svetu Tarkovski je umetnik koji daleko prevazilazi granice filma…
Boban Savković
odlomci iz dnevnika Andreja Tarkovskog:
12.decembar 1985 godine
Pre nekoliko dana , ležao sam, ali nisam spavao. Odjednom sam video svoja pluća iznutra, taÄnije deo pluća i rupu u njima ispunjenu krvlju. Nikada ranije nisam imao takve vizije. LoÅ¡e mi je. Jak, suvi kaÅ¡alj i oÅ¡tri bolovi u plućima. Glavobolja.
13.decembar.
Danas je, stvarno, crni petak. Bio sam kod lekara na klinici. Svi su bili jako ljubazni i pažljivi prema meni, Äak previÅ¡e ljubazni. Napravili su analizu u pauzi svoga rada. Izgleda da se Slava RastropoviÄ koristio svojim uticajem. Na levom plućnom krilu ima neÅ¡to. Lekara je rekao ili zapallenje pluća, Å¡to je malo verovatno jer tamna mrlja nije nestala pod dejstvom antibiotika koje sam uzimao. Ili tuberkuloza? Ili tumor? Pitao me je gde bih hteo da se operiÅ¡em, u najgorem sluÄaju. Mislim da možda nije potrebna operacija. Samo bih se muÄio bez ikakvih rezultata. Pa to su pluća, a ne ženska dojka. Uzeli su uzorak sa tajanstvene otekline na mojoj glavi, koja se pojavila pre mesec dana – sasvim neoÄekivano i bez vidnog razloga. Ispitivali su me na tuberkulozu. Oko 20. decembra neÅ¡to će biti jasnije.
Ali ja sam, nekako, spreman na loÅ¡ije. Taj moj polusan, kada sam video svoja pluća – tamo je bilo neÅ¡to Å¡to je pre liÄilo na kavernu, a ne na tumor, iako nisam potpuno u to ubeÄ‘en. Ne znam kako izgleda tumor. Jednostavno sam imao utisak da je oko rane sve Äisto, niÄeg zloćudnog. Trebalo je da zakljuÄim u Italiji ugovor o osiguranju života, a sada će to, na žalost, biti jako teÅ¡ko uraditi.
15. decembar.
Čovek živi znajući da ranije ili kasnije mora umreti, ali ne zna kada će to biti. Zbog toga on pomera taj momenat na neodređeno vreme, što mu pomaže da živi. Ali ja to znam i ništa mi neće pomoći da živim dalje. To je jako teško. Najvažnija je Larisa. Kako njoj da kažem? Kako mogu sopstvenim rukama da joj nanesem takav udarac?
16. decembar
Danas sam ceo dan proveo u bolnici. Otvorili su mi oteklinu na glavi i uzeli parÄe na analizu. Lekar kaže da su rezultati analize loÅ¡i i da se ta oteklina odupire leÄenju, ili, ako je leÄenje i moguće, Å¡anse su 80%. Sudeći po svemu, sa mnom su stvari loÅ¡e. Kako ću razgovarati sa Larom?
21. decembar
Dvadeset trećeg letim za Italiju. Sve stvari nosim sa sobom. Iz dana u dan mi je sve loÅ¡ije. Boris LeonidoviÄ Pasternak je bio u pravu, govoreći da ću uraditi joÅ¡ Äetiri filma. Prisećam se spiritualistiÄkih seansi kod Reriha. Samo Å¡to je Boris LeonidoviÄ pogreÅ¡no brojao. On je znao da ću ja uraditi ukupno sedam filmova, ali je on u taj broj ukljuÄio i film Valjak i violina, koji, po meni, ne treba brojati. Ali, u suÅ¡tini, nije pogreÅ¡io!
15. decembar 1986 godine
Hamlet. Ceo dan u krevetu. Ne ustajem. Bolovi u donjem delu trbuha, u leÄ‘ima. Nervi takoÄ‘e. Ne mogu da pokrećem noge. Nekakvi Ävorovi. Jako sam slab. Neću, valjda, umreti? A Hamlet? Ali sada nemam viÅ¡e snage za bilo Å¡ta. Eto u Äemu je stvar…..
Andrej Tarkovski je umro 29. decembra 1986 godine u bolnici, u Parizu. Sahranili su ga na groblju ruskih emigranata Sent-Ženevjev-di-Bua u Francuskoj.
[youtube 8Uj9d36pMDk]
You must be logged in to post a comment Login